Genel Bilgi

OTEL, LOKANTA ve İKRAM HİZMETLERİ BÖLÜMÜ

Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri bölümü 1998 yılında kurulmuş ve 1998-1999 eğitim-öğretim yılında ilk olarak Turizm ve Otel İşletmeciliği programı kapsamında öğrenci alımına başlamıştır. Daha sonra bu program yeterli sayıda öğrencinin tercih etmemesi sonucunda kapanmıştır. 2017 yılında bölüme Aşçılık Programı eklenmiş olup, 2018-2019 eğitim- öğretim yılında öğrenci alımına başlamıştır. Her yıl bu programa 50 öğrenci kayıt yaptırabilmektedir. Bölüm kapsamında 2 doktor öğretim üyesi 3 öğretim görevlisi toplam 5 akademisyen hizmet vermektedir.

 

İkram Hizmetleri, turizm sektörünün her alanında özellikle konaklama ve yiyecek içecek işletmeciliği alanında görev alabilecek tecrübeli meslek elemanları yetiştirmek amacı ile kurulmuş olan bir önlisans bölümüdür. Bireylere temel bilimleri içeren bilgi ve beceriler ile ülkemizin temel sektörlerden biri haline gelmiş olan turizm sektöründeki mesleklere ilişkin özel mesleki bilgi ve becerileri kazandırmanın yanı sıra, çevredeki insanlarla sağlıklı iletişim kurabilen, çağdaş teknolojiyi kullanabilen, problem çözebilen, alanında kazandığı bilgi ve becerileri doğru kullanarak sektörün ihtiyaç duyduğu kaliteli ürün ve hizmetleri sunabilen, yenilikleri takip eden ve hayata geçirebilen, bütün kaynakları etkili ve verimli kullanabilen bireyler yetiştirmektir. Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü bünyesinde Aşçılık ve Turizm ve Otel İşletmeciliği Programları mevcuttur.

 

İŞ İMKANLARI

Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri bölümüne bağlı programlardan mezun olanların çalışma alanları oldukça geniştir. Turizm bölgeleri ve büyük şehirler ağırlıklı olmak üzere otel, restoran, pastane, yemek fabrikası, bar, fast-food, catering (ikram hizmetleri), konaklama tesisler vb. gibi yiyecek-içecek üretimi ve tüketimiyle ilgili işyerlerinde çalışabilirler. Turizm meslek elemanı; kamu kurumlarında, özel işyerlerinde veya yasal şartları sağladıktan sonra kendi işyerlerini de açıp çalışabilirler.